dzisiaj jest: 22 października 2018. imieniny: Halki, Filipa, Przybysława
 
Artykuły

Wycieczka do Kozłówki i Majdanka

Galeria zdjęć >>>


W dniu 10 października 2017r. młodzież Technikum Drzewnego i Technikum Leśnego w Garbatce Letnisku uczestniczyła w wycieczce programowej do Muzeum Zamojskich w Kozłówce oraz zwiedziła były niemiecki obóz zagłady na Majdanku. Program wycieczki dostosowany został do treści edukacyjnych, jakie są realizowane na zajęciach   z technologii drewna oraz z historii. W Muzeum Zamojskich młodzież miała możliwość  obejrzenia  zespołu pałacowo-parkowego, którego wnętrza zachowane w pierwotnym układzie, zachwycały bogatą kolekcją malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego z XVIII, XIX i początku XX wieku.            

            Ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła ilość autentycznych elementów wyposażenia, jakie udało się tutaj przywrócić. Niewiele arystokratycznych siedzib w naszym kraju może poszczycić się eksponatami, które oryginalnie się tam znajdowały. Dodatkowo, pałac w Kozłówce to prócz ekspozycji odtwarzających wnętrza również galeria sztuki ,czego najlepszym przykładem jest wywołująca zdumienie klatka schodowa, od góry do dołu ozdobiona dziełami wysokiej klasy artystów. Jedyny minus, to wyjątkowo krótki czas na obejrzenie wszystkich dzieł. Ponieważ wnętrza pałacowe można obejrzeć tylko w grupach          z przewodnikiem (o wskazanej na bilecie godzinie), zwiedzanie pomieszczeń miało dośc szybkie tempo. Ale biorąc pod uwagę ilość zwiedzających, zapewne inne rozwiązanie byłoby trudne do zastosowania w praktyce.   

            Po wyjściu z pałacu był  czas na spacer wśród przepięknych klombów, pełnych kompozycji kwiatowych, po których spacerował paw, dodając temu miejscu wyjątkowego uroku. Romantyczne  alejki obsadzone starymi drzewami, tworzyły klimat minionej epoki.  

            Oprócz pałacu młodzież zwiedziła Muzeum Socrealizmu, Powozownię oraz Wystawę Sokolnictwa i Sztuki Łowieckiej.

            Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum na Majdanku. Znajdują się tutaj pozostałości po niemieckim obozie zagłady, przez który przeszło 150 tysięcy ludzi, w czasie 3-letniego okresu funkcjonowania tego obozu. Ponad połowa z nich zginęła na skutek ludobójczej działalności okupanta niemieckiego. Obóz na Majdanku był drugim co do wielkości po Auschwitz hitlerowskim obozem na terenach okupowanych przez III Rzeszę.

             Ciekawy przekaz informacji, wykonany przez Panią Przewodnik o funkcjonowaniu obozu i codziennym życiu jego mieszkańców, dodatkowo wzbudzał zainteresowanie wśród młodzieży, dla której była to znakomita lekcja historii, obejrzana na żywo, która z pewnością pozostawia dla wielu pytanie szukające odpowiedzi - jak ludzie mogli dokonać tak nieludzkich czynów?.

   Obecność w tym miejscu była jednocześnie refleksją nad życiem, szacunkiem, tolerancją i myślę, że dla młodych uczestników wycieczki pozostawiła wiele wrażeń  i pogłębiła poczucie patriotyzmu, a jednoczesnie uświadomiła o tragiźmie i bólu jakie  niesie ze sobą wojna.

                                                                                                       Marta Mroczek