dzisiaj jest: 22 października 2018. imieniny: Halki, Filipa, Przybysława
 
Artykuły

„Ferdydurke” - 6 listopada 2017 r. o godzinie 11.40

 

Teatr FORMA z Białegostoku  zaprasza  w poniedziałek 6 listopada 2017 r. o godzinie 11. 40 do auli ZSP im. Jana Kochanowskiego w Garbatce- Letnisku  na  sceniczną adaptację powieści Witolda Gombrowicza  „Ferdydurke”.

   Więcej informacji od Teatru FORMA:

     Głównym problemem „Ferdydurke” jest „problem formy”. Zdaniem pisarza człowiek nigdy nie jest sobą, traci autentyczność, popadając w kolejne narzucane przez innych ludzi formy. Forma będzie wiec sposób bycia, czucia, myślenia, mówienia i działania.

Scenografia składa się z dużego, trzymetrowego parawanu, tablicy oraz ośmiu dużych masek karykaturalnych, typowo teatralnych. Parawan przedstawia ogromna tablicę z napisami. Scenografia doskonale komponuje się z kostiumami  bohaterów oraz karykaturami w postaci masek.

Scenariusz  przygotowali  absolwenci Akademii  Teatralnej w Białymstoku. Konstrukcja spektaklu skupiona jest na najważniejszych wątkach dzieła: lekcja polskiego,  łaciny, wymiana poglądów pomiędzy  Miętusem a Syfonem,  metaforyczna scena o Ferdydurke z udziałem masek o formie, gębie i masce, wszystkie inne wątki szkolne.

Dzięki długotrwałym próbom pod okiem reżysera, aktorzy solidnie zostali przygotowani do swoich ról. Kilkutygodniowe ćwiczenia z dykcji, mimika twarzy, a także przyswojenie trudnego tekstu dało swój doskonały rezultat na scenie.

Cały spektakl został przygotowany na jedną godzinę lekcyjną (45 minut).

 Cena biletu od osoby: 8 PLN