dzisiaj jest: 22 października 2018. imieniny: Halki, Filipa, Przybysława
 
Artykuły

„Ferdydurke” na deskach Szkoły Drzewnej i Leśnej

Kliknij tutaj>>>

6 listopada o godzinie 11. 40 przyjechał do Szkoły Drzewnej w Garbatce- Letnisku Teatr FORMA z Białegostoku, teatr obwoźny - tak o nim wyraził się impresario- z adaptacją powieści Gombrowicza, najpewniej pierwszym wystawieniem „Ferdydurke” w podradomskim letnisku i przy okazji, wpisującym się w obchody osiemdziesięciolecia „Ferdydurke”(opublikowanej w „Roju” z okładką Bruna Schulza, datowanej 1938).

 Artyścistarali się w sposób jak najbardziej przystępnyprzedstawić najważniejsze w powieści Gombrowicza kategorie, poprzez scenografię, gdzie były wypisane (z wyjątkiem „kupy”) na czarnym tle,przypominającym zapiski kredą na tablicy, aż po ekspresjęprzekazu.

 Para aktorska nawiązywała kontakt z publicznością - uczniami, dzięki czemu wtej wersji„Ferdydurke” wystąpili ponadtow kolejności: Mateusz Pierzchała (III TD),Jan Jarosz (ITD) i Maciej Laudy (IIITD).

 Na pytanie aktorki w masce, odtwarzającej rolę nauczyciela, jaką teraz ma godzinę,Maciek odpowiedział, że„okienko”, rozweselającwidzów w auli.Była to scena, któraz pewnością podobałaby się Gombrowiczowi. Z jego ducha, wyrażająca wszystko to, co w związku z GombrowiczemTeatr FORMA chciałpowiedzieć i nauczyć w ciągu godziny lekcyjnej.

 

 PS. Brawa dla Wiktorii Kudły (II TL), przewodniczącej szkoły, która skutecznie i na czas  zebrała wśród braci uczniowskiej  pieniądze na spektakl.

(ed)

Galeria zdjęć >>>