dzisiaj jest: 22 października 2018. imieniny: Halki, Filipa, Przybysława
 
Artykuły

Śladami Legionów Polskich. Spotkanie z Panem Krzysztofem Zającem.

Kliknij na zdjęcie >>>

W dniu 8 listopada 2017 r. młodzież Technikum Leśnego, Technikum Drzewnego i Liceum Ogólnokształcącego w Garbatce- Letnisku uczestniczyła w spotkaniu z Panem Krzysztofem Zającem, który przybył w towarzystwie Panów Witolda Adamskiego i Mariusza Babuli.

Spotkanie poświęcone było 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Zaproszeni goście przybyli w przebraniu polskich legionistów z czasów I wojny światowej.  Pan Krzysztof Zając – historyk, regionalista, autor wielu publikacji  dotyczących regionu kozienickiego, w sposób ciekawy opowiadał o miejscach i wydarzeniach, jakie miały miejsce w   naszym regionie. Przybliżył historię okresu I wojny światowej oraz  działalność Legionów Józefa Piłsudskiego  na terenach powiatu kozienickiego. Ciekawy wykład uatrakcyjniony został pokazem prezentacji multimedialnej, która zawierała zdjęcia legionistów, mapy z naszych terenów, ilustracje miasta Kozienic z początku XX wieku itp.

O wydarzeniach z historii powszechnej opowiadał pan Mariusz Babula przybliżając tło historyczne z czasów przełomu XIX i XX wieku oraz okoliczności jakie zaistniały w Europie w wyniku konfliktu mocarstw, który dał Polakom nadzieję na odzyskanie niepodległości i motywował ich do walki o wolność i suwerenność.

Spotkanie było ciekawą lekcją historii. Wzbudziło duże zainteresowanie historią regionalną, ale również utrwaliło poczucie patriotyzmu i tożsamości lokalnej.

Marta Mroczek

PS. Otrzymaliśmy od prowadzących spotkanie publikacje, poświęcone tematyce I wojny światowej na terenach Ziemi Kozienickiej, które dostępne są w bibliotece szkolnej, za które serdecznie dziękujemy i zachęcamy do czytania

 

 

Galeria zdjęć >>>