dzisiaj jest: 17 lutego 2019. imieniny: Zbigniew, Julian, Łukasz
 
Artykuły

Jasna Góra z klasami maturalnymi

Kliknij na zdjęcie >>>

 

 

W pierwszy dzień wiosny i w pierwszym dniu rekolekcji szkolnych, 21 marca 2018 roku, piętnastu z siedemnastu uczniów klas IV z Technikum Drzewnego i Technikum Leśnego oraz dwie uczennice z klasy III Liceum Ogólnokształcącego (na miejsce dwóch nieobecnych usprawiedliwionych - leśnika i drzewiarza) wyjechało „Tomala – busem” kilka minut po 5. 30 spod bramy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce- Letnisku prosto na Jasną Górę do Częstochowy.

W miejscu ważnym dla duchowości i kultury narodu polskiego znaleźliśmy się po godzinie 10, spotykając młodzież z Kozienic, Radomia, Bełchatowa, by podobnie jak oni, za wielowiekowym wzorem pątników wedle tradycji obejść Cudowny Obraz Matki Boskiej dookoła na kolanach, pomodlić się o potrzebne łaski i błogosławieństwa do „żywota człowieka poczciwego”.

Po Mszy świętej o godzinie 11 nastąpiła wizyta na walach, przystanki na czternastu stacjach Drogi Krzyżowej, obejrzenie pomników Jana Pawła II i ojca Augusta Kordeckiego, przeora klasztoru paulinów na Jasnej Górze i dowódcy obrony klasztoru podczas jego oblężenia w czasie potopu szwedzkiego, armat, widoków na ośnieżone tego dnia aleje, którymi w połowie sierpnia wchodzą pielgrzymki.

Wynik badania spontanicznie przeprowadzonego w drodze powrotnej powiedział, że zarówno w Częstochowie, jak i na Jasnej Górze po raz pierwszy było dziesięć osób z obecnej grupy.

 Pisząca te słowa, wychowawczyni klasy IV TL i TD, pragnie za sprawne zorganizowanie wycieczki - pielgrzymki podziękować uczniom klasy IV TD: Konradowi Kaczyńskiemu (organizatorowi busa) i Robertowi Dziewitowi (skarbnikowi).

 

 

(ed)


Galeria zdjęć >>>