dzisiaj jest: 18 stycznia 2019. imieniny: Piotr, Małgorzata
 
Język polski

Język polski

 „ A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.

                   Nie znać języka swego – hańbą oczywistą.”

                                                                                  Franciszek Ksawery Dmochowski

 szymanska k

                   Uczę języka polskiego w naszej szkole już siódmy rok. Praca z młodzieżą nie należy    do najłatwiejszych i zdecydowanie jest to wyzwanie, ale przynosi wiele przyjemności i satysfakcji. Literatura, z którą co dzień zapoznaje młodzież jest niezwykle pięknym i elastycznym materiałem. Dlatego też lekcje języka ojczystego nie muszą być ani nudne, ani trudne. To wszystko zależy od pomysłowości uczniów i nauczyciela.

                 „Tak, słowo jest w człowieku...Akordem atomu

                     Nieustannie człek mówi!... jak milczy?

                                                                  To komu:

                   Nie duchowi, ni sobie, ni wewnętrznej pieśni...

                   - Słowo, niźli narzędziem, celem było wcześniej!

 C. K. Norwid

 

 

       Zajęcia z języka polskiego prowadzone są zgodnie z podstawą programową przy pomocy podręcznika „Przeszłość to dziś”, dla klasy  III  i IV Technikum Leśnego i Drzewnego powszechnie dostępnego, opracowanego ciekawie  i stanowiącego znakomitą pomoc w nauce literatury i zagadnień z zakresu nauki o języku, dla ucznia. Dla uczniów kształcących się według nowej podstawy programowej wybrałam podręcznik „Ponad słowami” wydawnictwa Nowa Era i obowiązuję on klasy Technikum Leśnego i Technikum Drzewnego od roku szkolnego 2012/2013.

 

         Wiedza o kulturze jest drugim przedmiotem, którego uczę w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych. Zajęcia odbywają się tylko przez jeden rok w czteroletnim toku nauki. Godzina tygodniowo to niewiele aby przybliżyć młodzieży wszystkie aspekty związane z kulturą, która jest pojęciem niezwykle pojemnym. Przecież wszystko co nie jest naturą jest kulturą. Pracuję z podręcznikiem „Spotkania z kulturą” wydawnictwa Nowej Ery.

 

 

 „Sztuka jest sposobem wybaczania światu jego zła i chaosu”

 Leszek Kołakowski

 

 

 

                            „ Chodzi mi o to, aby język giętki

                            Powiedział wszystko,co pomyśli głowa”

 

 Juliusz Słowacki

`

 

            Wyrażanie swoich myśli to jedna z najważniejszych umiejętności w życiu każdego człowieka.   Uczymy się jej przez cały czas na każdym etapie kształcenia i w przeróżnych sytuacjach. Znakomitym pretekstem do doskonalenia tej umiejętności jest działalność w szkolnym kabarecie „Składak”, który założyłam w 2005 roku. Choć uczniowie wciąż się zmieniają, jedni odchodzą kolejni przychodzą, kabaret niezmiennie od  siedmiu lat uświetnia wszystkie szkolne uroczystości i imprezy.