dzisiaj jest: 13 grudnia 2018. imieniny: Łucja, Otylia, Eugeniusz
 
Grupa Teatralna „Elektra”

Grupa Teatralna „Elektra”

 powołała   chęć  dosłownie ponownego odczytania i interpretacji  tekstów literatury wysokiej.  Taki kontakt jest  zawsze zwrotny, bo sztuka prawdziwie  żyjąc, poszerza przestrzeń naszego istnienia.

    Zaczynamy od prezentacji fragmentów wspomnień  Pauliny Wilkońskiej, znanej romantycznej powieściopisarki i pamiętnikarki, jednej z pierwszych kobiet w Polsce utrzymujących się z pracy twórczej. W 1837r. przez rok razem z mężem Augustem Wilkońskim, słynnym humorystą,  dzierżawiła folwark w Garbatce, co między  innymi opisała w wydanych  w 1875r.  przed śmiercią Moich wspomnieniach o życiu towarzyskim na prowincji w Kongresówce. Spotkać w nich można również Bąkowiec, Policznę, Gródek, Czarnolas,  Kozienice, Puławy  oraz w samej Garbatce  tak ciekawe osoby, jak  Józefa Franciszka Królikowskiego, którego poglądy teoretycznoliterackie wpłynęły na praktykę poetycką Adama Mickiewicza w Pieśni Wajdeloty z Konrada Wallenroda.

  Kto dziś czyta  prozę wspomnieniową tej XIX-wiecznej pisarki? My. I chcielibyśmy ją  przeczytać głośno, wyraźnie, różnorodnie.  Być może w takiej formie będzie to pierwsze tego typu  przedstawienie, w dodatku tutaj, w miejscu  związanym z jej biografią.

 Uroczysta premiera wybranych rozdziałów Moich wspomnień o życiu towarzyskim na prowincji w Kongresówce zaplanowana jest w marcu w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie - patrona Szkoły Drzewnej w Garbatce.   

 

 Ćwiczymy sztukę czytania i odczytania wedle potrzeb, a wtedy bez opamiętania. W wersji przyzwoitej spotykamy się w poniedziałki po godzinie 14.15.